Videographer Nasıl Olunur?

Videographer nasıl olunur? Hangi ekipmanlara ihtiyaç duyulur?

Videographerlık; çekim yapmayı seven, yaratıcı videolar hazırlamak isteyenler için oldukça keyifli bir meslek! Sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla birlikte videographerların sayısı da her geçen gün artıyor. Peki, nasıl videographer olunur?

İster profesyonel kameranızla ister cep telefonunuzla çektiğiniz görüntüleri düzenleyip eğlenceli içeriklere dönüştürebilirsiniz. Kayda alınan görüntülere yardımcı ekipmanlar ve programlar aracılığıyla yaratıcı dokunuşlar yapan videographerlar, keyifle seyredilen videolar hazırlayabiliyor. Siz de videographer olmak istiyorsanız yazımızda yer alan püf noktalara göz atabilir, ihtiyaç duyacağınız ekipmanlarla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz!

Videographer Nedir?

Video çekip düzenleyen kişiye videographer deniyor. Profesyonel anlamda videographerlığı seçenlerin imza attıkları projelerden öncelikli olarak beklenen şey, yaratıcılık! Özgün ve yaratıcı videolar hazırlayıp kendini sürekli geliştiren videographerlar sektörde adını kolaylıkla duyurabiliyor. 

Videographerlar Hangi Özellikleri Taşımalı?

Videographerlık sürekli gelişen ve değişen mesleklerden biri. Videographerların güncel gelişmeleri öğrenmeye ve uygulamaya açık olmalarının yanı sıra;

- Kaliteli ekipmanlara sahip olmaları gerekir.

- İlgili alanda teorik ve pratik eğitim almış olmaları beklenir.

- Kamera ve kamerayla entegre kullanılan ekipmanlar konusunda tecrübeli olmaları gerekir.

- Video düzenleme programlarına hâkim olmaları son derece önemlidir.

- Müşteri ilişkilerini sürdürme ve yeni ilişkiler kurma açısından iletişimlerinin kuvvetli olması gerekir.

- Yaratıcı düşünebilme ve özgün projeler üretebilme yeteneğine sahip olmaları önemlidir.

Nasıl Videographer Olunur?

Eğer videographer olmak istiyorsanız bu alanla alakalı birçok önemli adımı atmanız, belirli yetenekleri kazanmanız gerekir. Videographer olmak için:

Kamera Seçerken Detaylıca Araştırma Yapın: Yeterli özelliklere sahip bir video kamera almanız kaliteli çekimler yapmanızı sağlayacak en önemli noktadır. Kaliteli çekimler sayesinde kurgu aşamasında zahmetsizce dilediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Alanla İlgili Temel Konularda Yeterince Bilgi Sahibi Olun: Pek çok farklı kamera çeşidi ve video düzenleme programı bulunuyor. Kameraya, çekim tekniklerine ve video kurgulamaya dair temel unsurları bilmeniz gelişiminiz açısından son derece önemli. En çok kullanılan uygulamaları ve programları öğrenmeli, güncel gelişmeleri yakından takip etmelisiniz.

Staj Yapın: Eğer staj yapma olanağınız varsa bunu mutlaka değerlendirin. Hem işi kavrama hem kendinizi geliştirme açısından staj yapmak çok işinize yarayabilir.

Kendi Filmlerinizi Yaratın: İşi öğrenmek için kolları sıvadığınız andan itibaren kendi filmlerinizi tasarlayın. İmza attığınız proje sayısı arttıkça gelişiminizi rahatlıkla gözlemleyebileceksiniz. Kendi içeriklerinizi oluşturmak aynı zamanda portfolyonuzu da zenginleştirmenizi sağlar. 

İş Başvuruları Yapın: Mesleki gelişiminize katkı sağlayacağını düşündüğünüz iş ilanlarına yönelin. Bazı şirketler değerlendirme aşamasında örnek çalışmalarınızı görmek isteyebilir. Bu noktada hazırladığınız portfolyoyu sunabilirsiniz.

Videographerlar Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Duyar?

Eğer kişisel ilgi nedeniyle videographerlık yapmak istiyorsanız tek başına akıllı telefonlar dâhi yeterli olabiliyor! Hem görüntü kaydetme özelliği bulunan hem kurgu programları içeren akıllı telefonlar sayesinde videoları kolaylıkla düzenleyip üzerine ses ya da görüntüler ekleyebilirsiniz. Eğer bu alanda kendinizi daha fazla geliştirerek ortaya daha profesyonel işler çıkarmak istiyorsanız video düzenleme programları satın alabilir, bu sayede bolca pratik yapabilirsiniz.

Eğer videographerlık mesleğini seçtiyseniz profesyonel çekim ve video kurgulama ekipmanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Profesyonel videographerlarda mutlaka bulunması gereken ekipmanlar ise şunlardır:

Akıllı telefon,

Kamera,

Kamera taşıma çantası,

Kamera stabilizatörleri,

Lens,

Flaş,

Akü,

Mikrofon,

Video ilerleme cihazı,

Video düzenleme programları,

Monitör,

Amatör veya profesyonel video çekim ve düzenleme işleriniz için videographerlığa yöneldiyseniz kendinizi geliştirmek ve en iyi projeleri hayata geçirmek için belirtilen tüm bu ekipmanlara sahip olmanız gerekebilir. İhtiyacınızı görecek tüm ekipman çeşitlerini Kamera Fabrikası'nda bulabilir, bu sayede ilgi çekici ve kaliteli video içeriklerine imza atarak sektörde kendinizi gösterebilirsiniz.