İnternetten Canlı Yayın Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternetten Canlı Yayın Nedir?

İnternetten canlı yayın yapabileceğimiz platformlar günden güne artıyor. Youtube, Facebook, Twitter, Instagram, vs… birçok sosyal medya platformu uygulamaları arasına canlı yayın özelliğini birbiri ardına eklemeye devam ediyor. Her an, her saniye ister geçici, istersek de kalıcı bir şekilde internetten canlı yayın yapabiliyoruz. Popülerliği günden güne artan internetten canlı yayın hizmeti, donanımlı bir ağ ve servis altyapısı ile yapılabilir. Kamera Fabrikası olarak sağladığımız internetten canlı yayın hizmeti tüm platformlardan optimum verim alınacak şekilde oluşturulmuştur. Böylece istediğiniz yerde, istediğiniz zamanda ve istediğiniz platformdan internetten canlı yayın yapabilirsiniz.

 

Youtube’dan Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

İnternetten canlı yayın yapılan platformların başında Youtube geliyor. Peki, Youtube’da internetten canlı yayın nasıl yapılır? Aslında Youtube’dan canlı yayın yapmak oldukça basittir. İlk adım olarak; Google hesabınız ile giriş yapabileceğiniz Youtube hesabınızı açıyorsunuz. Video yüklemek için kullanılan yükle butonuna tıklayıp açılan menüden canlı yayın seçeneğini seçiyorsunuz. Yayın ismi, başlık gibi yayınla ilgili detayları girdikten sonra açılan sayfada oynat butonuna basıyorsunuz. Mikrofon, görüntü ve ses için gerekli son kontrolleri yaptıktan sonra yayın başlat butonuna tıklayıp dünya ile ne paylaşmak istiyorsanız canlı bir şekilde paylaşıyorsunuz.

Facebook’dan Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

İnternetten canlı yayın yapılan bir diğer sosyal içerik platformu ise kuşkusuz Facebook oluyor. İsterseniz webden isterseniz iOS veya Android cihazlarınız ile Facebook üzerinden canlı yayın yapabiliyorsunuz. Youtube’dan canlı yayın yapmak kolaysa, Facebook üzerinden canlı yayın yapmak çocuk oyuncağı diyebiliriz. Facebook uygulamasından durum güncelleme butonuna tıklıyorsunuz ve açılan seçenekleri genişletme butonuna tıklayıp Canlı Yayın butonunu kullanıyorsunuz. Artık Facebook uygulamasında profil sayfanızda Canlı Yayın seçeneğiniz görebilirsiniz. Facebook üzerinden canlı yayın yapmaya başlamadan önce, tıpkı gönderi paylaşırken seçtiğiniz gibi yayınınızı kimlerin izleyeceğini seçmeniz gerekiyor. Canlı yayınınızı izleyebilecek kitleyi belirttikten sonra devam seçeneğine tıklayabilirsiniz. Mikrofon erişimi iznini verdikten sonra canlı yayına geçebilirsiniz. Facebook üzerinden canlı yayınınız bittiğinde ise yaptığınız canlı yayının video olarak profilinizde görünür kalmasını ya da silinmesini seçebilirsiniz.
Gördüğünüz üzere amatör olarak internetten canlı yayın yapmak oldukça basit. Ancak kurumsal firmaların internet üzerindeki varlıkları söz konusu olduğunda, ekipmanlar ve ekip çok daha büyük bir önem arz ediyor. Bu aşamada bizler devreye girerek ileri teknoloji ekipmanlarımız ve özellikle internet canlı yayını konusunda uzmanlaşmış ekibimizle kurumsal ve bireysel ihtiyaçlarınız için profesyonel destek sunuyoruz.

İnternet Canlı Yayın Firması