Fotoğraf Makinesi ve Işık Kullanımı

Fotoğraf kelimesi; Yunanca Photos ‘ışık’ ve Graphos ‘çizmek’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Fotoğraf makinesinin görevi görüntü oluşturmak ve anı yakalamaktır. İnsanların karşılaştıkları yansımaların ve gölgeleri belirli bir yüzey üzerinde kalıcı duruma getirme sanatı da denilebilir. Bu sanat için en önemli envanter ise kiralık fotoğraf makinesinden sonra gelen ilk şey ise ışıktır. Kaliteli bir fotoğraf çekebilmek için iyi bir fotoğraf makinesine nasıl ihtiyacınız varsa, kaliteli bir ışığa da o kadar ihtiyacınız vardır. Peki neden fotoğraf makinesi ve ışık kullanımı bu kadar önemli?

Fotoğraf makinesi ve ışığa neden ihtiyacımız var?
Işık nedir, ilk onu inceleyelim isterseniz. Gözümüzle bir şeyler görebilmemiz için ışık şart mı? Evet peki bir fotoğrafı çekebilmemiz için de ışık şart mıdır? Kesinlikle şarttır. Yoksa fotoğraf oluşmaz:)

Işık, elektromanyetik dalgaların bir araya gelmesi ve yayılması ile ortaya çıkar. Yani bu da, birçok farklı elektromanyetik dalga var demek. Bunun nedeni ise renklerin ortaya çıkabilmesini sağlıyor, renkleri bu dalgaların boyları belirliyor diyebiliriz. Örneğin beyaz ışık bütün renkleri bünyesinde barındırıyor yani bu dalga neredeyse bütün renkleri barındırabilen bir ışık dalgasıdır. Bunu belki hepimiz biliyoruzdur. Işık hakkında bu kadar temel bilgi bence yeter. Zaten yazımızın devamın da ışık fotoğrafçılık da olmazsa olmaz bir gereçtir diye detaylandıracağız. Siz de, doğru ışık kaynağı kullanmanın ne kadar önemli olduğunu zaten anlayacaksınız.

Aslında bütün görsel sanatların temeli ışığın doğru kullanımıdır. Işık, kaliteyi çok fazla öne çıkarır ve görselliği artırır. Bir sahneyi ortaya çıkaracağımız zaman, nasıl ki bir takım malzemelere ihtiyacımız varsa, fotoğraf çekebilmek için de ışığa ihtiyacımız vardır. Aslında fotoğraf çekiminde ışığın en iyi olduğu an olarak açık ve güneşli bir günde öğlen saatleri olarak düşünülebilir. Fakat fotoğrafta ambiyans yaratmak istediğinizde, mesela yakın plan bir portre çekiminde; ışığın kalitesi, fotoğraf makinesinin kalitesinden daha önemli bir unsur haline gelebilir. Fotoğraf çeken bir kişinin doğru bir fotoğraf makinesine nasıl ihtiyacı varsa bir o kadar da ışığa ihtiyacı vardır. Makinenin flaşı bile çok fazla işe yarar. Ama ışığı bulmakla da bitmez o süper burası çok aydınlık ben burada süper fotoğraflar çekerim diye başladığınız çekimde büyük bir hayal kırıklığı da yaşayabilirsiniz. Çünkü siz daha ışığı doğru kullanmayı bilmiyorsunuz.

Bunu da sizlere ilerleyen zamanlarda anlatacağım. İyi bir fotoğraf karesi yakalamak istediğinizde, doğru ışığı da yakalamalısınız ya da yaratmalısınız. Eğer amacınız doğru ve profesyonel bir fotoğraf çekimi ise, ihtiyacınız olan ürünleri Piktora Yapım üzerinden kiralayarak çözüme ulaşabilirsiniz.

İnşaat Tanıtım Filmi