Video Çekiminde Işık Kullanımı Nasıl Olmalı?

Video Çekiminde Işık Kullanımı Nasıl Olmalı? (Püf Noktalar)

Özenle kurguladığınız videonuzda ışıkların görüntüyü mükemmel şekilde desteklemesini mi istiyorsunuz? Öyleyse ihtiyacınız olan, kaliteli ışık sistemleri ve bazı ufak dokunuşlar! Peki, video çekerken ışık kullanımı nasıl olmalı? 

İyi bir kurguyu tamamlayacak en önemli detaylardan biri, ışık kullanımı. Doğru kullanılan ışık, anlatmak istediğinizi vurgulayarak ortaya ilgi çekici bir eser çıkarmanızı sağlar. Sahnelerin kusursuz olması için gereken ışık sistemini tedarik ettikten sonra ise onları doğru konumlandırmak gerekir. İşte videonuzun kalitesini artırmanızı sağlayacak doğru ışık kullanımına dair püf noktaları!

Rembrandt Lighting Yöntemini Değerlendirin

Rembrandt lighting, sinema ışık tekniklerinden biri. Daha estetik bir görünüm elde etmenizi sağlayan bu tekniği klasik bir softbox ile sağlayabilirsiniz. Teknikte yüzünüzün bir yarısı tamamen ışık alırken diğer yarısına sadece ufak bir üçgen kadar ışık düşer. Bir softbox alıp dilediğiniz açıdan ışığı konumlandırabilir, bu tekniği kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Rembrandt lighting tekniğini uygularken ışığın asla dik gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Arka Plan Işıkları İçin Grid Tercih Edin

Video çekerken arkada renkli ışıklar kullanacaksanız softbox ışığı sebebiyle renkli ışıkların yeteri kadar net olmadığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni gridin ışığı keserek yalnızca ön kısma, yani videodaki ana nesneye veya kişiye odaklaması. Arka planda renkli ışıklardan faydalanacaksanız grid kullanabilir ve böylelikle arka plan ışıklarının net olmasını sağlayabilirsiniz.

CRI 95 Video Işıklarından Yararlanın

Işık satın almadan ya da kiralamadan önce CRI değerine mutlaka göz atmalısınız. Renk doğruluğu olan CRI değeri, videonuzdaki renklerin daha net algılanmasını sağlıyor. Profesyonel olarak üretim yapan kişiler video ışıklarında CRI değerleri genellikle yüksek tutar. Örneğin CRI 95 ışık değeri nesne ve ten renginin daha net görünmesini sağlar.

Işığın Yönünü Belirleyin

Işığın yönü videodaki odak noktasını belirler. Eğer videonuzda ön planda olması gereken bir kişi veya nesne varsa onu kameranın önüne yerleştirmelisiniz. Işığı ise kameranın tam arkasında konumlandırarak odak noktasına doğrultmalısınız. Arka ışık olarak adlandırılan bu tekniği odağın sadece tek bir kişide veya nesnede olacağı çekimlerde kullanabilirsiniz. 

Gölgeleri Dolgu Işığı ile Aydınlatın

Gridden yararlanarak ışığı kontrollü bir şekilde odakladığınızda arka kısımlarda gölgeler kalabilir. Bu gölgeleri doldurmak için reflektörlerden destek alabilirsiniz. Reflektörle ışığı yansıtarak yüzün veya nesnenin gölgede kalan kısmını aydınlatabilirsiniz.

Kontrast Oluşturabilirsiniz

Video çekimlerinde tek renkle sınırlı kalmazsanız elde edeceğiniz görüntü çok daha olabilir. Bunun için farklı renklerden yararlanabilirsiniz. Kurduğunuz softbox ışığında beyaz aydınlatma yer alıyorsa arka planda dengeli bir sarı kullanabilirsiniz. 

Kontrast yakalayabilmek için renk paletindeki tamamlayıcı renklere göz atmanızda fayda var. Örneğin yeşil ve kırmızı, turuncu ve mavi renk kontrastını artırır. Bu da görüntüye daha fazla drama katabilir. 

Fresnel Işık Kaynağınız Önce Arka Planı Aydınlatsın

Video çekiminde kontrastın ayarlanamamasının nedenlerinden biri, fresnel ışık kaynağının önce odak noktasındaki kişiyi veya nesneyi aydınlatması. Bu durumda odak noktasına gelen ışık sert olacağından kontrast bozukluğu görülebilir. Frensel ışığı tek bir pozlamaya doğru yönlendirmemelisiniz. Ayrıca yanında mutlaka softbox veya difüzör gibi ekipmanlar veya minimum 2 fresnel ışık kullanmalısınız.

Kaliteli Ekipmanlar Seçin

Videonun kalitesini büyük oranda ışığın kalitesi ve doğru ayarlanması belirler. Doğru ürünleri seçtiğinizde flicker olarak adlandırılan titreme sorununu yaşamazsınız. Net ışıklar sayesinde videoların izlenebilirliği artar. Ayrıca ışık sisteminizi oluştururken kaliteli ürünlere yönelerek uzun ömürlü bir sistem de kurmuş olursunuz. Bu nedenle ekipmanları temin ederken kaliteden ödün vermemelisiniz. 

Hayal ettiğiniz videoları oluşturmak için doğru ve kaliteli ışıklardan yararlanmak önceliğiniz olmalı. Bu önceliğinizi en kısa yoldan gerçekleştirmek ve doğru ışık ekipmanlarıyla tanışmak için Kamera Fabrikası bir tık uzağınızda! Beğendiğiniz ürünleri satın alabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz Kamera Fabrikası, hayallerinize giden yolda size ışık tutuyor!