Kısa Film Senaryonuzda Planlarınıza Uygun Ses Ekipmanı

Kısa film senaryonuzda planlarınıza uygun ses ekipmanı seçimi nasıl yapılmalıdır?

Kısa film senaryonuzu tamamladıysanız "Kayıt!" demeden önce tüm ekipmanlarınızın hazır olduğundan emin olmanız gerekiyor! Peki, kısa film senaryonuzda planlarınıza uygun ses ekipmanını nasıl seçmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Kısa film çekim aşaması; kameradan lense, ışıktan ses kayıt cihazlarına kadar tüm teknik ekipmanların detaylıca planlandığı bir süreç. Çekim sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz ses kayıt cihazları kayda aldığınız görüntülerin ses kalitesini artırmaya yardımcı oluyor. Kullanacağınız ses ekipmanlarını ise çekeceğiniz plana göre belirlemeniz gerekiyor. Peki, kısa film senaryonuzda planlarınıza uygun ses ekipmanı seçimi nasıl yapılmalı? Bu yazıda ses ekipmanlarının teknik özelliklerini tanıyabilir, hangilerinin planlarınız için en uygun seçenekler olduğunu öğrenebilirsiniz!

Kameranın Dâhili Mikrofonu

Film çekiminde kaliteli sesler kaydetmek en iyi görüntüleri yakalamak kadar önemli. Farklı teknik detaylarla donatılmış pek çok kamera çeşidi görüntülerle birlikte sesleri de kaliteli biçimde kaydetme özelliğine sahip. Mikrofon veya kayıt cihazı gibi ek ekipman kullanmayacaksanız kamera seçimi yaparken kameranın sesle ilgili teknik özelliklerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.  

Yaka Mikrofonu

Kısa film senaryonuzun diyalog geçen bölümlerini en iyi şekilde kaydetmek için yaka mikrofonlarını tercih edebilirsiniz. Diyalogların yanı sıra belgesel çekimlerinde ve röportajlarda da tercih edilen bu mikrofonlar, konuşmayı yapacak kişinin yakasına takılır.

Oyuncu ister hareket hâlinde ister sabit şekilde olsun, her türlü sesi en kaliteli biçimde alabilen yaka mikrofonları sayesinde iç ve dış mekân çekimleri rahatlıkla yapılabilir. Yakın plan çekilecek diyaloglar için kablolu yaka mikrofonlarını değerlendirebilirsiniz. Oyuncunun kameraya uzak planları için kablosuz olarak üretilen yaka mikrofonları seçebilirsiniz.

Son derece pratik bir seçenek olsa da yaka mikrofonlarının gürültü engelleme konusunda çok iyi bir iş çıkaramayacağını söylemek mümkün. Örneğin mikrofonun yerleştirildiği bölgede kıyafetlerin neden olduğu bir hışırtı sesi ortaya çıkabilir.

Boom Mikrofon

Birden fazla oyuncunun yer aldığı kalabalık sahneler çekmeniz gerekiyorsa boom mikrofonu kullanarak en pürüzsüz sesleri elde edebilirsiniz. Çekim yapılan ortamın sesini sorunsuz biçimde alan boom mikrofonlar, hem iç hem dış mekân çekimlerinde tercih edilebilir. Özellikle belirli bir sürede tamamlanacak kısa film çalışmalarınız için boom mikrofon ihtiyacınız varsa film bütçenize uygun ekipmanı kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Ses Kayıt Cihazları

Ses kayıt cihazları, kameranızın dâhilî mikrofonunun yeterli gelmediği durumlarda kullanabileceğiniz düşük maliyetli ekipmanlardan biri. Çekeceğiniz planın uzunluğuna göre cihazın kayıt süresini ayarlayabilir, sahnedeki sesleri kaliteli biçimde kaydedebilirsiniz.

Elinizdeki sesleri farklı projelerde değerlendirme düşünceniz varsa bu noktada da ses kayıt cihazları işinize yarayabilir. SD kart soketi bulunan cihazlar sayesinde kayda aldığınız sesleri depolayabilir, istediğiniz zaman yeniden kullanabilirsiniz. Ancak ses kayıt cihazlarında boom mikrofonundaki kadar pürüzsüz bir ses elde edemeyeceğinizi de bilmelisiniz. 

Çekim planınıza uygun ses cihazına karar verdikten sonra yardımcı bazı ekipmanlar da kullanmanız gerekebilir. Çektiğiniz görüntülerden en anlaşılır ve verimli sesleri elde etmek için şu ekipmanlardan destek almayı unutmayın:

Kulaklık

Kısa film çekerken kayda aldığınız sesleri dinlemek için bir çift kulaklığa ihtiyacınız olabilir. Görüntüye eşlik eden sesleri en net biçimde kulaklıklardan duyabilirsiniz. Kulaklıklar film çekiminin yanı sıra kurgu ve montaj aşamasında da işinize yarayacak. Kulaklık sayesinde montajda ses düzeyini ayarlama veya müzik ekleme gibi işlemleri rahat biçimde yapabilirsiniz.

Şok Bağlantıları

Çekim yaparken boom mikrofonu kullanacaksanız şok bağlantılarına da gereksinim duyabilirsiniz. Mikrofonu boomun üzerinde tutmaya yarayan bu bağlantı aynı zamanda mikrofon titremelerinin etkisini de ortadan kaldırır. 

Kaliteli bir kısa film çalışmasının ortaya çıkması için hem çektiğiniz görüntülerin hem seslerin özenle ve dikkatle kaydedilmesi gerekiyor. Bazı çekim planlarında kameranın mevcut mikrofonu yetersiz kalabilir, çeşitli yardımcı ses ekipmanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada Kamera Fabrikası desteğe hazır! Bir tıkla bize ulaşabilir, kısa film çekiminde kullanacağınız tüm ekipmanlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.