Kısa Film Senaryonuzda Planlarınıza Uygun Işık Ekipmanı

Kısa film senaryonuzda planlarınıza uygun ışık ekipmanı seçimi nasıl yapılmalıdır?

Kısa film senaryolarında etkileyici bir çekim, doğru ışık ekipmanlarının seçimi ile yakından ilgili! Kurguya en uygun ışık ekipmanları, izleyiciye geçirmek istediğiniz duyguları vermenizi sağlar.

Her senaryo, farklı bir kurgu çerçevesinde şekillenir. Dolayısıyla kurguyu izleyiciye en iyi şekilde verebilmek için ışık ekipmanlarının titizlikle seçilmesi gerekir. Ayrıca çekimlerin etkileyici görünmesi için doğal ışığın da çekimlere dâhil edilmesi önemli! Eğer kısa film senaryonuz için hangi ışık ekipmanlarını tercih etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ya da bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili kafanız karışıksa yazımızı inceleyebilirsiniz!

Kısa Film Senaryonuzu Etkili Kılacak Işık Ekipmanlarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kısa film senaryonuza en etkileyici dokunuşlardan biri de doğru ışık ekipmanı seçimi yapmanız. Diğer çekim ekipmanlarında olduğu gibi ışık ekipmanı seçiminde de birtakım unsurları ön planda tutmalısınız. Işık ekipmanları seçerken;

Doğal ışıktan ne ölçüde yararlanabildiğinizi öğrenin.

Mekâna en uygun ışık ekipmanlarını kullanın. Örneğin HMI, dış mekân aydınlatması(veya iç mekânlarda parlayan dış mekân ışığının kopyalanması) için tercih edilen bir ekipmandır.

Sert ışık mı, yumuşak ışık mı tercih ediyorsunuz? Işığın tonu, elde edeceğiniz görüntünün keskin ya da yumuşak hatlara sahip olup olmayacağını belirler.

Işık şekillendiriciler, ışığı belirli şekilde büker. Böylelikle aydınlatmanın miktarı ve yönü üzerinde çok daha fazla söz sahibi olabilirsiniz.

Kısa film çekimi için ışık ekipmanı satın almak bütçenizi zorlayabilir. Bu nedenle bütçenize en uygun kiralık ışık ekipmanlarına göz atarak ihtiyaç duyduğunuz ürünleri kiralayabilirsiniz.

Senaryonuzla uyumlu ışık ekipmanlarını titizlikle seçerek istediğiniz çekimleri elde edebilirsiniz.

Kısa Film Senaryonuzda Kullanabileceğiniz Işık Ekipmanları

Kısa film senaryolarınızda kullanabileceğiniz pek çok ışık ekipmanı mevcut. Öncelikli olarak kurgunuzun detaylarını belirlemeli ve hangi ekipmanlara ihtiyaç duyduğunuza karar vermelisiniz. Film dünyasında birçok ışık ekipmanı bulunmakla birlikte bunlardan bazıları olmazsa olmazlar arasında yer alır. Peki, hangi ışık ekipmanlarını mutlaka edinmelisiniz? Kısa film senaryolarınızda kullanacağınız ışık ekipmanlarının özellikleri neler?

Tungsten Aydınlatma ile Sıcak Bir Görünüm

İç aydınlatma kurulumları için kullanılan tungsten aydınlatma, cilt tonlarını aydınlatmak için ideal bir seçenek. Bu aydınlatmalar çok uzun bir süredir film sektöründe tercih ediliyor. 3200 Kelvin sıcaklığında ışık yayan aydınlatma türü, çekimlerde çok daha sıcak bir görünüm elde edilmesini sağlar. Kiralama bedellerinin düşük ücretli olması sayesinde tungsten aydınlatmayı kısa film senaryolarınızda tercih edebilirsiniz. 

Yumuşak Işık için Floresan Işıklar

Ultraviyole ışık yayan floresan ışıklar, hem iç hem dış mekânda kullanılabilir. 2700-6500 Kelvin arası sıcaklık yayar. Eğer iç mekân çekimi yapacaksanız doğal ve yumuşak bir ışık elde etmek için floresan ışıkları tercih edebilirsiniz. Uzun süreli kullanım sunan floresan ışıklar, aynı zamanda düşük bütçelidir. Tungsten aydınlatmalara göre oldukça geç ısınmaları sayesinde avantajlı bir kullanım sunar.

LED Işıklar ile Etkileyici Parlaklıklara Ulaşın!

Güneş ışığını yansıtabilmeleri ve birçoğunun ayarlanabilir renk sıcaklığına sahip olması, düşük bütçeli kısa filmler için LED ışıkların ideal bir seçenek olmasını sağlar. LED ışıklar temelde yumuşak ve eşit aydınlatma sunma konusunda son derece başarılı.

Ayrıca uzun ömürlü bir kullanım sağlayarak ışık ekipmanı maliyetinin düşmesini sağlar. Düşük bütçeli çekimlerde ideal bir kullanım sunan LED ışıklar, son derece hafiftir. Bu ise konforlu bir kullanım vadeder. Pil ile çalışan LED ışıklar, aynı zamanda kompakt bir tasarıma sahiptir. 

Gölgeleri Azaltmak İçin Reflektörler

Reflektörler gölgeleri azaltmak için kullanılabilir. Özel yapısı sayesinde ışığı yüzeylerden yansıtır ve yumuşatır. Reflektör kullanarak ışığı istediğiniz noktalara düşürebilir, tam da istediğiniz sahnelere ulaşabilirsiniz. 

LED Paneller İçin Aydınlatma Stantları

LED panel kullanacaksanız aydınlatma stantlarına ihtiyacınız olabilir. Eğer yanınızda size yardımcı olan bir arkadaşınız varsa LED panelleri çekim boyunca arkadaşınız tutabilir. Ancak kısa filminizi çekerken yalnız çalışıyorsanız bu tür bir durumda aydınlatma standı sayesinde LED panellerinizi çok daha rahat şekilde kullanabilirsiniz. 

Senaryonuzdaki planlara uygun olan ekipmanları, ışık türleri arasından kullanım amaçlarına ve teknik özelliklerine göre seçebilirsiniz. Ancak ışık ekipmanlarının tamamını satın almanız maliyetli olabilir! İhtiyacınız olan ışık ekipmanlarını Kamera Fabrikası'nda sunduğumuz seçenekler arasından bulup kolayca kiralayabilirsiniz. Kamera Fabrikası olarak hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için yanınızdayız!