Gece Fotoğraf Ayarı Nasıl Yapılır?

Gece Fotoğraf Ayarı Nasıl Yapılır? Gece Manzara Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Gece karanlığı fotoğraf çekimi için gizemli bir atmosfer sunsa da etkileyici fotoğraflar çekebilmek için birtakım ipuçlarına gereksinim duyuluyor. Âdeta birer sanat eseri niteliğinde fotoğraflar çekmenin yollarını öğrenmeye hazır mısınız?

Fotoğraf çekmek sizin için bir tutku mu? Gündüz ya da gece fark etmeksizin eşsiz manzara fotoğrafları mı çekmek istiyorsunuz? O zaman gün ışığının kendini şehir ışıklarına bıraktığı gece vakitlerinde iyi fotoğraflar çekmek için makinenizde çeşitli ayarlar yapmanız gerekebilir!

Muhteşem Manzara Fotoğrafları İçin Gece Fotoğraf Ayarı Nasıl Yapılır?

Gece fotoğraf ayarı yapmak için fotoğraf makinenizi ve özelliklerini iyi bilmelisiniz. Işığı doğru yerden yakalamak, kontrasta dikkat etmek, yakınlık ayarlarını yapmak, fotoğrafın kalitesini belirlemek; işin en önemli adımları. Eğer etkileyici gece fotoğraflarına ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken ayarları şöyle sıralayabiliriz:

- ISO ayarı ve enstantane,

- Otomatik odaklama(AF),

- Beyaz ayarı,

- Diyafram ayarı,

- Fotoğraf formatı,

- Titreşim engelleme.

Tüm bu ayarlar bulunduğunuz ortamdaki görüntünün mümkün olan en iyi kalitede görselleştirilebilmesine olanak tanır. Önemli noktalar üzerinde teker teker durarak bunları nasıl kullanabileceğinize birlikte bakalım.

Düşük ISO Ayarı ile Muhteşem Çekimler Elde Edin

Gece fotoğraf çekimini sabit bir noktada gerçekleştirecekseniz ISO ayarını düşük tutmanız son derece önemli. Düşük ISO ayarı, uzun pozlama yapılmasını sağlar. Bu ise çok daha temiz fotoğrafların elde edilmesine katkıda bulunur. Hareketli bir gece fotoğrafı çekimi yapılıyorsa örneğin birini yürürken fotoğraflıyorsanız yüksek ISO ayarı ile çalışmanız gerekir.

AF Ayarlarını Doğru Yapın

Fotoğraf makinenizde dijital ön izleme yakınlaştırması yapmanız ve netliği manuel olarak ayarlamanız, çok daha başarılı fotoğraflar çekmenize katkıda bulunur. Manuel netliğin anlık fotoğraflar için geçerli olduğunu bilmelisiniz. Yani yerinizi değiştirdiğinizde manuel netlik ayarını tekrar yapmanız gerekecektir. 

Beyazlık Ayarı: Soğuk Mavi Renkler mi, Sıcak Sarı Tonlar mı?

Şehir ışıklarının ortaya çıktığı gece vakitlerinde istediğiniz gibi bir fotoğraf çekmenin yöntemlerinden bir diğeri de beyazlık ayarının doğru yapılması. Çekilecek fotoğrafın ışık sıcaklığına göre kameranın beyaz ayarını düzenlemelisiniz. Peki, bu neden önemli?

Beyaz dengesi, görüntünün daha doğal görünmesine yardımcı olur. Fotoğraftaki doğal olmayan turuncu, mavi ve yeşil renklerin önüne geçmek için bu ayarı yapmak önemli!

Fotoğrafta soğuk mavi renkler ya da sıcak sarı tonlar istediğinizde yapacağınız beyazlık ayarına göre istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Kelvin ayarında düşük sayılara inerseniz soğuk mavi renklere ulaşırsınız. Sayısal olarak yükselmeniz, sıcak sarı tonlar elde etmenizi sağlayacaktır. 

Daha Net Fotoğraflar İçin Diyafram Ayarını Kullanın

Diyafram ayarı, fotoğraflarınızdaki alan derinliğiyle ilgilidir. En yakın ve en uzak nesneler arasındaki mesafeyi etkiler ve fotoğrafa derinlik katar.

Diyaframı kısaltmanız daha net fotoğraflara ulaşmanızı sağlar ve poz süresini de uzatabilirsiniz. Ama gece fotoğraflarında flu bir fon elde etmek istiyorsanız diyaframı en açık seviyeye getirmeniz gerekir. Böylelikle bohem fotoğraflar çekebilirsiniz. 

RAW Formatta Fotoğraf Çekin

RAW formatında fotoğraf çekmek demek, fotoğrafa herhangi müdahale olmadan ham hâliyle çekmek anlamına gelir. Böylelikle fotoğrafın en saf hâlini elde etmiş oluruz. Ardından üzerinde istediğimiz düzenlemeleri kontrollü şekilde yapabiliriz.

Gece çekimlerinizi RAW formatında yapmanız düzenleme aşamasında çok daha kaliteli fotoğraflar elde etmenizi sağlar. Fotoğraf çekimini RAW formatında yaptıktan sonra fotoğraflarınızı bilgisayar üzerinde HDR formatına çevirebilirsiniz.

Titreşimi Engelleyin

Uzun bir pozlama elde etmek istiyorsanız cihazı uzun belirli bir süre sabit tutmanız gerekir. Bu nedenle ilk önce fotoğraf makinenizi tripoda sabitlemeyi tercih edebilirsiniz. Böylece çekim esnasında titreşimin önüne geçmiş olursunuz. Bu şekilde netliği artırabilirsiniz.

Eşsiz, yenilikçi ve göz alıcı fotoğraflar çekmek hayatın birçok alanında işinize yarıyor olabilir. Eğer geceleri profesyonel çekimler yapmak istiyorsanız Kamera Fabrikası olarak her zaman yanınızdayız! Siz de hayallerinizdeki görüntüleri yakalamak için ihtiyacınız olan ekipmanları kolayca kiralayabilirsiniz!