Drone Uçuş İzinleri ve Drone Ehliyeti

Drone, son yılların en ilgi çekici teknolojik ürünlerinden bir tanesi olmakla beraber,prodüksiyon çalışmalarında görüntü zenginliğini daha yükseklere taşıması nedeniyle önemli bir film ekipmanıdır da.

Prodüksiyon ekiplerinin olmazsa olmazları arasında yer alan droneların kullanımı özel eğitim, tecrübe ve kriterlerle mümkün olmaktadır. Yani droneların rastgele ve keyfe bağlı olarak kullanımları mümkün değildir. Bu nedenle drone kullanmadan evvel drone uçuş izni almanız gerekir.

Drone Uçuş İzinleri

Ülkemizde İnsansız Hava Aracı olarak da ifade edilen droneların tıpkı motorlu taşıtlar gibi sisteme kaydedilmesi gerekir. Bu yasadışı kullanımı engellediği gibi aynı zamanda uçuş izni alınması noktasında da süreci kolaylaştırır. Siz de bir drone sahibiyseniz öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü aracılığı ile kaydınızı yaptırmalısınız.

Sonrasında drone kullanmak istediğiniz bölge ve zaman dilimini bildirerek izin alma işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. İzin almanız halinde drone uçurma noktasında belirtilen kurallara uygduğunuz sürece herhangi bir engel ile karşılaşmanız söz konusu olmaz. Ancak bdrone uçururken ehliyetinizin olması gerektiğini de unutmamalısınız.

Drone Ehliyeti Nedir?

Belirli bir ağırlıkta olan droneları kullanabilmek adına drone ehliyeti alınması gerekir. Drone ehliyeti alınmadan drone kullanmak yasalara aykırı olabileceği gibi aynı zamanda yüksek maliyetli ekipmanlardan olan drone'un zarar görmesine de neden olabilir. SGHM tarafından yeterlilikleri sağlayan kimselere verilen bu ehliyeti almak için siz de süreci başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Peki, drone ehliyetiniz yoksa ve drone kullanarak çekim yapmak istiyorsanız neler yapmanız gerekir?

Kamera Fabrikası olarak Havadan Çekim Ekip ve Ekipman seçeneklerimizle drone çekimlerinde sizlere profesyonel destek sunmaktayız. Kalitesi yüksek ve profesyonel havadan çekimler gerçekleştirmek için gerekli ekip ve ekipmana Kamera Fabrikası aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Kiralık drone ile gerek prodüksiyon kalitenizi artırabilir gerekse ciddi bütçesel avantajlar yakalayabilirsiniz. 

Drone satın almanın hem çok önemli bir bütçe ayırmak gerektirdiği hem de drone kullanacak bir profesyonele ihtiyaç duyulması zorunluluğu düşünüldüğünde drone ihtiyaçlarınızda Kamera Fabrikası aracılığı ile drone ve drone operatörü kiralama gerçekleştirebilirsiniz. 

Kamera Fabrikası olarak sizlere  drone marka ve model çeşitliliğimiz ile uygun kiralama bütçeleriyle hizmet vermekteyiz.

Drone ehliyeti prosedürleriyle zaman ve efor harcamadan ve izin konusunda problemler yaşamadan drone çekimleri yapmak sizin de ilginizi çekiyorsa doğru adrestesiniz! Kamera Fabrikası izin ve drone uçurma süreçleri ile ilgili sizlere destek de olur. Drone kiralama ihtiyaçlarınız için kiralama danışmanımızla Whatsapp aracılığıyla hemen iletişime geçebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.