Başlangıç Seviyesi Vlog Ekipmanları Nelerdir? Nasıl Çekilir?

Başlangıç Seviyesi Vlog Ekipmanları Nelerdir? Vlog Nasıl Çekilir?

Vlog dünyasına girmeyi mi planlıyorsunuz? Belki de bu heyecan dolu yolculuğa çoktan adım attınız ama hangi ekipmanları seçeceğiniz konusunda biraz zorlanıyorsunuz. Doğru ekipman ve stratejilerle kaliteli vloglar çekerek hedef kitlenizi yakalayabilirsiniz. Gelin, vlog çekme serüveniniz için en uygun ekipmanların neler olduğuna ve nasıl vlog çekildiğine yakından göz atalım!

 

Başlangıç Seviyesi Vlog Ekipmanları Nelerdir?

Kişilerin yaşamlarından alıntılar sunduğu vlogları hazırlarken başarılı olabilmeleri için doğru ekipmanları seçmeleri gerekir. Bu noktada ihtiyaç duyulabilecek belli başlı ekipmanlara kısaca değinelim:

Kamera : Vlog çekmeye yeni başladıysanız hemen profesyonel bir kamera almanıza gerek yok. Eğer telefonunuzun kamera performansı iyiyse başlangıç aşamasında vloglarınızı telefonunuzla da çekebilirsiniz. Bu alanda tecrübe edindikçe daha profesyonel düzeyde videolar çekmek için DSLR veya aynasız kameraları tercih edebilirsiniz. Bu tür kameralar daha yüksek çözünürlükte video kaydederek kaliteli içerik üretmenizi sağlar.

Tripod : Kameraların yerleştirildiği üç ayaklı ürünlerdir. Videolarda titreme oluşmaması için tercih edilir. Hafif ve taşınabilir olması, çekimlerde avantaj sağlar. 

Mikrofon : Sesin netliği vlog kalitesinde önemli bir rol oynar. Dâhilî mikrofonlar yetersiz kaldığında haricî mikrofonlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Dış mekân çekimleri için rüzgâr korumalı mikrofonlar daha fazla tercih edilir. İç mekân çekimlerinde ise shotgun mikrofonlarını kullanabilirsiniz. 

Işıklandırma : Doğru ışıklandırma ile profesyonel görünen vlog videoları elde edebilirsiniz. Işığın az olduğu ortamlarda çekim yapacaksanız LED ışık paneli, softbox ya da ring(halka) ışıkları gibi ek ekipmanları tercih edebilirsiniz. 

SD Kart : Yüksek kaliteli bir SD kart, uzun süreli çekimler yapmanıza imkân sağlar. Dış ortamlarda ya da seyahatlerde yapacağınız vlog çekimlerinde yanınızda birden fazla hafıza kartı bulundurarak tüm videoları rahatlıkla depolayabilirsiniz.

Ekstra Batarya : Çekimlerinizin yarıda kesilmemesi için ekipman çantanızda mutlaka fazladan bir batarya bulundurmanız gerekir. 

Bilgisayar : Çektiğiniz videoların editlemelerini yapabilmek için video düzenleme yazılım programlarını kaldırabilecek hızlı bir bilgisayarınız olmalı.

Vlog Nasıl Çekilir?

İçeriğiniz ne kadar özgün ve tutkulu olursa takipçilerinizin ilgisini o kadar çeker. O hâlde birbirinden farklı ve dikkat çekici içerikler oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı detayları birlikte inceleyelim:

Konu Belirleme: Vlogunuzun hangi konuda olacağına karar vermek, atacağınız ilk adımlardan biridir. Takipçilerinizin ilgisini çekecek ya da tutkulu olduğunuz bir konuda içerik üretebilirsiniz. Örneğin teknoloji, moda, yemek yapma gibi birçok kategori arasından seçim yapabilirsiniz. 

Senaryo Hazırlama: Hazırlayacağınız her vlog için bir senaryo çalışmak, videonuzun akışını düzenlemekte size yardımcı olur. Ne zaman nerede olacağınızı, ne söyleyeceğinizi ya da ne göstereceğinizi belirlediğinizde tüm bunlar kurgu sırasında işiniz daha da kolaylaşır. 

Ekipman Tercihi: Kaliteli bir vlog için doğru ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Listelediğimiz ekipmanlar için kendinize bir bütçe belirlemeli ve bu bütçe doğrultusunda size en uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

Çekim: Kamera karşısına geçmeden önce çekim açınızı ve ışıklandırmanızı ayarlamanız gerekir. Böylece rahatlıkla kamera karşısına geçerek çekime başlayabilirsiniz.

Düzenleme: Bir video düzenleme yazılımı kullanarak videonuzdaki gereksiz kısımları kaldırabilir ve hikâyenin akışını belirleyebilirsiniz. 

Yayınlama: Vlogunuzu yayınlamadan önce etkileyici bir başlık ve açıklama yazmalısınız. Ayrıca içeriğe uygun etiketler ekleyerek videonuzun daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Belirtilen adımları izleyerek vlog çekim sürecini çok daha verimli hâle getirebilirsiniz. İster bireysel girişim ister işinizin bir parçası olarak vlog çekmeye başlamayı düşünün, aradığınız tüm ekipmanları Kamera Fabrikası'ndan temin edebilirsiniz.

Vlog çekmeye yeni başlıyorsanız ekipmanlara yatırıp yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu noktada ekipmanları kiralama opsiyonunu değerlendirebilir, dilediğiniz ürünleri kiralamak için hemen Kamere Fabrikası'yla iletişime geçebilirsiniz!